Energoprojekt - Warszawa SA

Polish (Poland)English (United Kingdom)
Wiadomość
  • Unijna dyrektywa dotycząca ochrony prywatności

    Ta strona używa plików cookie do autentykacji i nawigacji. Przeglądając tę stronę, zgadzasz się na umieszczenie tego pliku cookie na Twoim urządzeniu.

    Oryginalny tekst dyrektywy 2002/58/WE

Areva, EDF oraz Energoprojekt- Warszawa będą współpracować PDF Drukuj Email
Poniedziałek, 08 Październik 2012 00:00

Areva, EDF oraz Energoprojekt - Warszawa podpisały w czwartek 4 października trójstronne porozumienie o współpracę przy programie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Celem porozumienia jest połączenie sił trzech firm specjalizujących się w kwestiach inżynieryjno-przemysłowych na rzecz rozwoju projektu budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy 3000 MW. Areva, EDF oraz Energoprojekt- Warszawa, wierzą, że ich wspólne działanie przyczyni się do zapewnienia wysokiego poziomu bezpieczeństwa projektu, a także będzie wartością dodaną dla polskiego programu jądrowego. 

Współpraca firm skoncentruje się głównie na dostarczeniu i wymianie doświadczeń, a także wiedzy z zakresu inżynierii i budownictwa. Ma ona również na celu zaangażowanie polskich dostawców oraz promowanie ich wysokich kwalifikacji, w celu budowania polskiego łańcucha dostawców na rzecz budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. 

Areva i EDF zapewniają jednocześnie, że realizacja znacznej części prac przy budowie siłowni jądrowej w Polsce będzie otwarta dla polskich podwykonawców. W ich ocenie zakres udziału polskich przedsiębiorstw w tym przedsięwzięciu przekroczyć może 50 proc. całkowitej wartości projektu, a uzależnione jest to od poziomu kwalifikacji polskich firm.

Dominique Lagarde, Director Nuclear Engineering Division w EDF komentując dzisiejsze porozumienie stwierdził, że połączenie umiejętności oraz wiedzy firm, które znają rynek lokalny z doświadczeniem i know-how firm jądrowych warunkuje sukces polskiego programu jądrowego, zwłaszcza w kwestii zapewnienia wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa eksploatacji. Natomiast Tarik Choho z Areva ocenił, iż dzisiejsze porozumienie Energoprojektem - Warszawa z pewnością przyczyni się do wzmocnienia łańcucha sprawdzonych dostawców, budowanego wspólnie przez Arevę oraz EDF, a także umożliwi przygotowanie obu firmom możliwie najlepszej oferty w zakresie konstrukcji oraz obsługi elektrowni jądrowej w Polsce. Jednocześnie zwrócił on uwagę, że w fińskim projekcie OL3 na miejscu budowy reaktora EPR jest zaangażowanych w sumie 25 polskich firm. To stanowi solidną podstawę do realizacji znacznej części prac również w zakresie siłowni jądrowej w Polsce. 

Andrzej Patrycy, prezes Energoprojektu - Warszawa dodał, że firma jest przekonana, że jej doświadczenie zostanie pozytywnie wykorzystane przez francuskich partnerów przy budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. -Możliwość uczestniczenia w tym projekcie we współpracy z dwoma liderami w zakresie energetyki jądrowej będzie dla nas ogromną szansą na zdobycie nowych umiejętności – dodał prezes.W lipcu ubiegłego roku Energoprojekt- Warszawa podpisał porozumienie o współpracy również z GE Hitachi Nuclear Energy, które także jest zainteresowane budową pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. CIRE.PL

 
Strona główna Aktualności Areva, EDF oraz Energoprojekt- Warszawa będą współpracować

Migawki

W dniach 5 – 7 czerwca 2013r. w Bełchatowie odbyła się XI Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna „Elektrownie Cieplne, Eksploatacja – Modernizacje – Remonty”, poświęcona modernizacji i eksploatacji dużych bloków węglowych. Energoprojekt – Warszawa SA reprezentowali: Prezes Zarządu Andrzej Patrycy, który w sesji promocyjnej wygłosił referat prezentujący osiągnięcia oraz ofertę usług Spółki wraz z syntetyczną oceną polskiego sektora energetycznego (zarówno sytuacji obecnej, jak również w perspektywie najbliższych 10-15 lat, w tym – aspektów dotyczących rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, wraz z prezentacją doświadczenia i możliwości Energoprojektu - Warszawa SA na tym polu) oraz Pan Adam Palmowski, który w sesji naukowo-technicznej wygłosił referat pn. „Doświadczenie doradcy technicznego inwestora w procesie uzgadniania wymagań technicznych dla fazy ofertowej i kontraktowej bloków dużej mocy na parametry nadkrytyczne, na węgiel brunatny i kamienny”, prezentujący powody (niezależne od zobowiązań naszego rządu w zakresie ochrony klimatu i środowiska naturalnego), wg których niezbędna jest budowa nowych mocy wytwórczych dla bezpiecznego funkcjonowania Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

email us: pulapka@energoprojekt.pl pulapka@energoprojekt.pl